
FINAŁ
W RYTMIE AFRYKI
Finał II edycji projektu KROPLA AFRYKI odbył się 2 czerwca w ZS EKOLA. Tym razem towarzyszyły nam afrykańskie rytmy wygrane i wyśpiewywane przez uczestników Międzyszkolnego Konkursu Muzycznego „Rytmy Afryki”, w którym nagrodę Grand Prix zdobył zespół „The Times” w składzie: Karolina Sobczak, Zuzanna Kaleta i Maciej Nowacki, ze Szkoły Podstawowej nr 107, brawurowo wykonując piosenkę „Afrykańskie brzmienie” własnego autorstwa.
Przyznano także nagrody i wyróżnienia laureatom pozostałych konkursów rozgrywanych w ramach tegorocznej edycji projektu. Nagrodę Grand Prix w Międzyszkolnym Konkursie Literackim na bajkę inspirowana Afryką zdobył uczeń Szkoły Podstawowej nr 83, Kacper Zmroczyński za bajkę „Dlaczego lew nie nosi korony na głowie, czyli skąd się wzięły afrykańskie koty”, natomiast nagrodę Grand Prix Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Maska afrykańska – inspiracje” jury konkursowe przyznało Katarzynie Chlabicz, uczennicy klasy I, Prywatnego Gimnazjum Językowego PARNAS. Uczestnicy Finału mogli również obejrzeć przedstawienie pod tytułem „Rejs”, w wykonaniu uczniów klasy 1 SP, przygotowane pod kierunkiem p. Ewy Jeleńskiej oraz podziwiać imponującą wystawę masek nadesłanych na konkurs plastyczny.
Dopełnieniem Finału był happening uczniów EKOLI zorganizowany według pomysłu p. Bartka Kamińskiego, który odbył się 6 czerwca na wrocławskim Rynku. Dochód z akcji happeningowej oraz akcji charytatywnych prowadzonych podczas realizacji projektu, zgodnie z ideą tegorocznej edycji „Podziel się edukacją. Wrocławskie dzieci dla Afryki”, zostanie przeznaczony na wsparcie potrzeb edukacyjnych uczniów szkoły ZIWA LA NG’OMBE ECD and PRIMARY SCHOOL w Bombolulu w Mombasie (Kenia).
W imieniu Organizatorów projektu KROPLA AFRYKI oraz koordynatorek konkursów – p. Hanny Zbroniec i p. Moniki Kłoczko, p. Agaty Polańskiej dziękujemy uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 34, Szkoły Podstawowej nr 83, Szkoły Podstawowej nr 107, Gimnazjum AMIGO, Gimnazjum Językowego PARNAS, Publicznego Gimnazjum Katolickiego oraz ZS EKOLA, którzy przyłączyli się do naszej akcji i wzięli udział w konkursach. Dziękujemy partnerom i sponsorom akcji, którzy wsparli projekt oraz Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły za pomoc w realizacji działań.
Webale
nyo! Dziękujemy!
Agata
Polańska
Koordynator
projektu KROPLA AFRYKI
POMOC DAJE MOC
22 marca w czasie Dnia Otwartego EKOLI, uczniowie klasy 1a Gim. zorganizowali akcję charytatywną, z której dochód przeznaczony został na cele projektu KROPLA AFRYKI. Uczniowie nie tylko sprzedawali przygotowane przez siebie ciasta, ale i własnoręcznie wykonaną biżuterię, której autorka, Ula, prowadziła nawet specjalny warsztat dla wszystkich, którzy chcieli nauczyć się przygotowywać oryginalne ozdoby. Przygotowali także gazetkę informacyjną dotyczącą tegorocznej edycji projektu.
W czasie akcji udało się zebrać 348, 40 zł. Dziękujemy!
Zobacz zdjęcia
STRATEGIA POMAGANIA
Kolejne spotkanie w ramach akcji KROPLA AFRYKI odbyło się 17 marca. Tym razem zaprosiliśmy do EKOLI p. Annę Cichecką, przedstawicielkę Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych, która opowiedziała gimnazjalistom o swoich podróżach do krajów Afryki Wschodniej, Północnej i Południowej oraz zainteresowaniach badawczych, koncentrujących się m.in. wokół dostępu do edukacji i szkolnictwa w krajach afrykańskich.
Uczniowie poznali również cele i działalność PCSA, pierwszego w Polsce i jednego z pierwszych w Europie Środkowo-Wschodniej pozarządowego ośrodka badawczego typu think-tank zajmującego się najważniejszymi współczesnymi problemami Afryki Subsaharyjskiej. Dowiedzieli się, czym jest filantropia strategiczna i dlaczego w pomaganiu tak ważne jest dobre i mądre planowanie. W podsumowującej spotkanie dyskusji po raz kolejny podkreślali, jak niebywale różnorodne są oblicza Afryki i jak mocno stereotypowy bywa jej obraz prezentowany w mediach.
Zobacz zdjęciaZBIÓRKA
Zgodnie z hasłem II edycji projektu KROPLA AFRYKI - „Podziel się edukacją. Wrocławskie dzieci dla Afryki” zachęcamy uczniów i nauczycieli wrocławskich szkół podstawowych i gimnazjalnych do zorganizowania w szkołach zbiórki funduszy na rzecz uczniów szkoły ZIWA LA NG’OMBE, których potrzeby edukacyjne staramy się wspierać w bieżącym roku.
Organizowane w szkołach zbiórki mogą mieć bardzo różnorodną formę np. charytatywnego kiermaszu słodkości, loterii fantowej itp. Zorganizowaną akcję należy udokumentować np. w formie fotorelacji i/lub krótkiego opisu umieszczonego na stornie internetowej szkoły. Organizatorzy przewidują przyznanie nagrody dla szkoły, która zbierze najwyższą kwotę.
Będzie to również doskonała okazja do przeprowadzenia godzin wychowawczych poświęconych prawom dziecka, edukacji globalnej i międzykulturowej, ze szczególny uwzględnieniem zagadnienia swobodnego dostępu do edukacji, wprowadzenia wiadomości dotyczących uwarunkowań kulturowych oraz sytuacji w krajach rozwijających się, ukazywania wpływu jednostki na globalne procesy i wpływu globalnych procesów na jednostkę. Zachęcanie do przełamywanie stereotypów i uprzedzeń, poszukiwania podobieństw i zrozumienia różnic, stanowi ważny element kształcenia obywatelskiego i wychowania ukierunkowanego na przygotowanie młodych ludzi do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym współczesnego świata.
Wypełnione formularze dotyczące zorganizowanej zbiórki należy przesłać na adres organizatora akcji: sekertariat@ekola.edu.pl w terminie do 25 maja 2014 r.
Pobierz fotmularz.
DZIEŃ PROJEKTÓW W EKOLI
12 grudnia 2013 r., już po raz trzeci w EKOLI, odbył się Dzień Projektów.
W auli szkoły zebrali się gimnazjaliści, absolwenci, nauczyciele i dyrekcja, aby obejrzeć oraz ocenić projekty przygotowane przez uczniów klasy trzeciej. Zgodnie z wymogami nowej Podstawy Programowej zostali oni wcześniej podzieleni na zespoły, w których opracowywali wybrany przez siebie temat.
Pierwsza grupa w składzie: Nicole Jendryk, Simona Olbert, Julia Rosik, Anna Wejchert oraz uczennica klasy drugiej Victoria Gluszkowska, wybrała temat „Tak zwany problem Orfeusza. Prawdziwy problem Orfeusza” (opiekun projektu - A. Polański, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie). Grupa druga: Ignacy Iwaniak, Mariusz Mykicki przygotowała temat „Co łączy diament, liść i łowicką wycinankę” (opiekun projektu - M. Kozłowski, nauczyciel fizyki). Trzecia grupa: Aleksandra Dadełło, Agnieszka Godlewska, Jakub Sierenberg, Witold Wachowski wybrała temat „Znani i nieznani – spotkania z ciekawymi ludzmi” (opiekun projektu - A. Polańska, nauczycielka języka polskiego), natomiast czwarta w składzie Alicja Błażej, Karolina Ciborska zdecydowała się na temat „Zobacz mój świat - dzieci z daleka i z bliska” (opiekun projektu - B. Michałek, nauczycielka geografii). Koordynatorem projektów gimnazjalnych był pan Andrzej Polański.
Grupa druga zrobiła projekt o symetrii. Najpierw kilka przykładów: symetria w liściu i w łowickiej wycinance, a następnie symetria w kryształach grafitu i diamentu.
Grupa trzecia przez ostatnie miesiące zajmowała się organizowaniem spotkań z osobami zarówno znanymi, jak i nieznanymi, które łączy działalność humanitarna. Uczniowie przedstawili m.in. relację ze spotkania z Janiną Ochojską, czy przedstawicielami organizacji Projects Abroad, opowiedzieli także o akcji charytatywnej na rzecz ofiar tajfunu na Filipinach.
Członkowie grupy czwartej opowiedzieli o problemie zróżnicowanego dostępu do edukacji oraz różnych warunków życia dzieci na świecie. Dziewczyny opowiedziały również o tym, jak wygląda edukacja dzieci w wybranych regionach świata, jaki jest jej poziom.
Nagrodę jury za najlepszą prezentację zdobyła grupa trzecia, pracująca pod kierunkiem p. Polańskiej, natomiast wyróżnienie indywidualne przyznano Agnieszce Godlewskiej (także gr. trzecia). Nagrody wręczyła Przewodnicząca jury, prezes i dyrektor szkoły Jolanta Węglowska.
Przegladaj zdjęcia.
DLA TYCH, KTÓRYM ŚWIAT NIE JEST OBOJĘTNY
PROJEKT GIMNAZJALISTÓW
Temat naszego projektu brzmiał „Znani i nieznani - spotkania z ciekawymi ludźmi”.
Jak sama nazwa wskazuje, przez ostatnie miesiące zajmowaliśmy się organizowaniem spotkań z osobami zarówno znanymi, jak i z tymi o których nie wiedzieliśmy prawie nic. Jaki był klucz doboru tychże osób? Otóż łączy je chęć podawania pomocnej dłoni potrzebującym. Chcieliśmy przyjrzeć się bliżej wolontariatom, poznać wolontariuszy, ich pracę oraz sytuacje, z którymi muszą się zmagać.
Inspiracją przy wyborze właśnie takiego tematu był dla nas realizowany w EKOLI projekt KROPLA AFRYKI, którego celem, jest zarówno poszerzenie naszej wiedzy o Afryce, jak i niesienie pomocy jej mieszkańcom. Doszliśmy do wniosku, że dzięki tej akcji zaczęliśmy dostrzegać problemy Czarnego Lądu, a wartości takie, jak tolerancja, szacunek i zrozumienie przestały być dla nas pustymi słowami. Pomyśleliśmy, że skoro uczestnictwo w tym projekcie tak wiele nam dało, to warto tę ideę kontynuować. Ponadto bardzo nie chcieliśmy się nudzić przy realizacji projektu gimnazjalnego. Mieliśmy mu w końcu poświęcić trzy miesiące. Szkoda byłoby ten czas zmarnować.
Jakie działania podjęliśmy?
Nawiązaliśmy kontakty z różnymi organizacjami zajmującymi się wolontariatem lub działalnością humanitarną, zorganizowaliśmy spotkanie przedstawicieli jednej z takich organizacji z uczniami EKOLI, przeprowadzaliśmy wywiady z ludźmi, którzy niosą pomoc innym, organizowaliśmy zbiórki charytatywne, wreszcie stworzyliśmy mini poradnik dla tych, którym świat nie jest obojętny, który możecie przeczytać na naszej stornie.
Agnieszka Godlewska, klasa 3g
Przegladaj gazetkę:PDF lubzdjęcia (by powiększyć kliknij

PODZIĘKOWANIA - PROJEKT EKIROOTO
W ubiegłym roku rozpoczęliśmy współpracę z warszawską Fundacją Usłyszeć Afrykę realizującą w Ugandzie i Zambii program wspierania edukacji dzieci ulicy - EKIROOTO. Dzięki różnorodnym działaniom naszych uczniów zebraliśmy 2625,15 zł, które przekazaliśmy naszym ugandyjskim podopiecznym - Marii Nakintu i Pelagii Kiwewesi. W II edycji projektu KROPLA AFRYKI kontynuujemy udział w programie. Dzięki Waszej pomocy dziewczynki mogą chodzić do szkoły, uczyć się, spełniać marzenie o lepszym życiu.
EKOLA DLA FILIPIN - SPOTKANIE Z JANINĄ OCHOJSKĄ
Uczniowie klasy 3 Gim: Ola Dadełło, Agnieszka Godlewska, Kuba Sierenberg i Witek Wachowski w ramach swojego projektu gimnazjalnego „Znani i nieznani – spotkania z ciekawymi ludźmi” wraz z opiekunką projektu, p. Agata Polańską, 12 listopada spotkali się w krakowskiej siedzibie Polskiej Akcji Humanitarnej z założycielką i prezes fundacji, Janiną Ochojską oraz z jej pracownikami – Jolantą Kogut i Tadeuszem Szczepaniakiem. Było to spotkanie pod każdym względem niezwykłe. Mieliśmy okazję nie tylko przeprowadzić ciekawą rozmowę na temat działalności PAH, idei pracy humanitarnej i wolontariatu, ale i obserwować jej pracowników w akcji, bowiem rozpoczęło się właśnie organizowanie pomocy dla ofiar cyklonu, który 8 listopada 2013 dotknął Filipiny. Szacuje się, że w wyniku jego uderzenia zginęło kilka tysięcy osób, natomiast ponad 10 milionów zostało pozbawionych dachu nad głową oraz dostępu do podstawowych artykułów pierwszej potrzeby, w tym wody, żywności i leków.
Zainspirowaniu niezwykle życzliwym przyjęciem i pozostając pod wielkim wrażeniem profesjonalizmu twórców fundacji, postanowiliśmy włączyć się w akcję pomocową. Od 18 do 22 listopada w EKOLI odbywały się kiermasze charytatywne i trwała zbiórka funduszy przeznaczonych na ten cel. Uczniowie klasy 6SP, 1A Gim. i 2 Gim. zorganizowali sprzedaż ciast, uczniowie klasy 3 Gim. – kiermasz książek, a 1B Gim. klasową zbiórkę funduszy. Uczniowie i nauczyciele wrzucali swoje datki do wystawionych na korytarzach puszek. Udało nam się zebrać 1300 zł, które przekazaliśmy na konto PAH – SOS FILIPINY. Wszystkim, którzy włączyli się do akcji ogromnie DZIĘKUJEMY!
WOLONTARIAT, CZYLI DAJESZ I DOSTAJESZ
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI FUNDACJI PROJECTS ABROAD
30 października odbyło się pierwsze
spotkanie w ramach II edycji Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego
KROPLA AFRYKI. Naszymi gośćmi byli: Łukasz Łach przedstawiciel
organizacji Projects Abroad będącej członkiem-założycielem organizacji
non-profit Out Group (UK), a także członkiem uczestniczącym
„International Volunteerig Programs Association”
(USA), zajmującej się wolontariatem międzynarodowym oraz stażami
zawodowymi oraz Maja Lipowska - studentka weterynarii, wolontariuszka
biorąca udział w organizowanym przez Project Abroad projekcie ochrony
środowiska w Botswanie. Gimnazjaliści biorący udział w spotkaniu mogli
wysłuchać ciekawej opowieści o tym, w jaki sposób można
połączyć własne zainteresowania i pasje z poznawaniem świata. W jaki
sposób rozwijając siebie działać na rzecz innych,
pamiętając, że nawet ten, który bardzo potrzebuje pomocy
zawsze ma nam wiele do zaoferowania, a idea wolontariatu opiera się na
obopólnej korzyści zarówno dla lokalnych
społeczności, jak i dla niosącego pomoc wolontariusza.
Warto podkreślić, że pomysłodawcami spotkania byli uczniowie klasy 3 Gim.: Agnieszka, Godlewska, Ola Dadełło, Kuba Sierenberg i Witek Wachowski. Nawiązanie kontaktu z Projects Abroad było jednym z celów ich projektu gimnazjalnego, który ściśle związany jest z KROPLĄ AFRYKI.